PORUSZENIA WODY

Praktyka świadomego tańca

i regulacji emocji. 

“Bez wody nasze ludzkie ciała nie mogłyby funkcjonować. Jest ona absolutnie niezbędna dla naszego przetrwania. Woda reguluje temperaturę naszego organizmu, nawilża nasze oczy, usta i noc, smaruje stawy, chroni narządy i tkanki oraz spala odpady. Pomaga rozpuszczać minerały i składniki odżywcze, aby były dostępne dla organizmu i przenosi tlen do komórek.” – Little Grandmother – Kiesha Crowther

 

Zastanów się jakie znaczenie ma dla Ciebie żywioł Wody? 
Jakie znasz stany skupienia i jakości wody? 
Woda niesie, otula, zalewa, wciąga, odżywia, zabija. Woda, związana głównie z jedną z jakości ruchowych, czyli przepływem, dotyczy napięcia mięśniowego podczas ruchu. Jego kontroli i rozluźnienia oraz całego spektrum pomiędzy. W tym nieustannym ruchu ciała przepływają również nasze emocje. Czasami w kontroli, czasami rozluźnieniu oraz całym spektrum pomiędzy. Niosą, otulają, zalewają, wciągają, odżywiają, zabijają.
Podczas praktyki PORUSZENIA WODY będziesz mieć możliwość ucieleśnić i przyjrzeć się różnym jakościom tego żywiołu. W praktyce świadomego tańca spotkasz się ze swoimi emocjami, których przeżycie będzie rozchodzić się jak kręgi na wodzie w liniach Twojego Rodu. Spotkanie ze sobą ostatecznie prowadzi Cię do Twojego pochodzenia. Pozwól, by zanurkowanie w relacji z pamięcią wody w Tobie przypomniało Ci kim jesteś i jak jesteś. 
PORUSZENIA to ucieleśniony proces regulacji emocji. Celem praktyki jest działanie, które posłuży przywróceniu homeostazy (zachowaniu równowagi naszego wewnętrznego środowiska, w odniesieniu do warunków zewnętrznych) w naszym organizmie oraz odreagowaniu stresu. Regulacja emocji oznacza takie zarządzanie swoimi doświadczeniami emocjonalnymi, które sprawia, że emocje nam służą. Dostarczają nam ważnych informacji, mówią o potrzebach, prowadzą do poczucia pełni życia oraz bycia autentycznym i w prawdzie ze sobą. 
 
PORUSZENIA to ustrukturalizowany proces przeżycia katharsis (z gr. oczyszczenie) emocjonalnego czyli PORUSZENIA, nawiązujący do starożytnych tańców wykonywanych przez rdzenne kultury. Sposoby tamtejszych praktyk wpisują się w koncept uzdrawiania tańcem.

W JAKI SPOSÓB REGULUJEMY EMOCJE?

Czerpiemy głównie z dwóch bardzo starych i potężnych narzędzi zmiany czyli tańca i muzyki. W PORUSZENIAch sposób poruszania się odbywa się w trzech następujących po sobie formach: spontanicznej, w strukturze i intuicyjno-transowej. Więcej o nich możesz poczytać pod opisem niedzielnego warsztatu PORUSZENIA – praktyka świadomego tańca i regulacji emocji.